TASUTA TARNE

Kauba tasuta tarne alates 35-eurosest ostust. Tasuta tarne ei kehti kullerteenuse osas.

Kuidas kaitsta ja aidata oma raketipauke kartvat koera

24.12.2018
Kuidas kaitsta ja aidata oma raketipauke kartvat koera

Aastavahetus on paljude koerte jaoks üks suur katsumus – ilutulestiku tõttu. Mõni koer kardab raketipauke sedavõrd, et hakkab paaniliselt värisema, teine rebib end aga ketist lahti või putkab läbi või üle mitmemeetrise aia jooksu. Omanikuna saad sina oma koera aidata ja leida viisi, kuidas oma lemmikut hirmu ja stressi eest kaitsta.

Esiteks, hoia aknad kinni ja leia koerale ruum ja koht, kuhu ilutulestiku hääled kõige vähem kostavad. Kui elad korteris, siis on vannituba reeglina kõige vaiksem ruum. Tee sinna koerale mugav olemine ja harjuta teda sinna juba enne suurt paugutamisõhtut.  Hirmul koer eelistab sageli olla väikeses, suletud pimedas ruumis (koopas). Kui su koer tunneb end hästi puuris, siis lase tal seal olla. Kata puur veel paksu tekiga, see summutab helisid. Tõmba ka kardinad akendele ette. Kui koer ei näe sähvatusi, siis aitab tal seegi rahuneda või olla rahulikum.

Kartlik koer vajab sinu seltsi ja lähedust

Arvesta, et koer on karjaloom ja ta tunneb end oma karjas olles kindlamalt. See tähendab, et kui su koer kardab paugutamist paaniliselt, siis ole koos temaga sel ajal, kui saluute laskma hakatakse. Jäta saluudi imetlemine teistele. Sa saad koera stressi leevendada, kui räägid temaga rahulikult või mängid temaga. Mäng lemmikmänguasjaga juhib ta tähelepanu paugutamiselt eemale. Anna talle mõni eriti hea maius, mida saab pikalt närida. Kui su koer armastab suuri kuivatatud konte, siis anna talle üks just vana-aasta õhtul. Võid täita ka nt Kongi palli pasteedi või hakklihaga ja selle ära külmutada. Sellise jäätisemaiusega saab koer pikalt ja keskendunult tegeleda. 

Paugutajad tegutsevad juba praegu ja nii võib juhtuda, et pauku tehakse su aia taga ajal, kui sind kodus pole. Kui su koer on aias lahti või ketis, siis võib paugukartlik koer ka kõige kõrgemast ja koerakindlamast aiast üle/läbi ronida ja ära joosta. Koerad võivad ilutulestikku kartes muutuda ehtsateks Houdinideks. Vaata ka, et su koeral oleks kiip ja et kiip oleks kantud koos sinu andmetega registrisse: Spin TEK’i hallatav Lemmikloomaregister LLR ning Eesti Väikeloomaarstide seltsi Lemmikloomaregister. Registrisse kantud kiip aitab sul koera kiiresti üles leida, kui ta siiski sinu ettevaatusabinõudest hoolimata minema jookseb.  

 

Rahustav muusika aitab ka koeral rahulikum olla 

Koerale võib lasta ka spetsiaalset muusikat, mis teda rahustab. Jah, selline asi on ka välja mõeldud ja Youtubes täiesti tasuta saadaval. Kliki ja kuula.

Nn heliteraapia „Läbi koera kõrvade“ ehk inglise keeles „Through a Dog's Ear“ on loodud just rahustamaks koerte ärevust. See muusika on muutunud populaarseks tuhandetete koeraomanike seas üle maailma. Rahustava muusika mõju on kõige tugevam, kui lased seda koerale enne, kui saluudiperiood algab ehk siis, kui koer tunneb end veel hästi ja on rahulik. Harjuta koera selle muusikaga ja siis hakkab koer seostama seda rahuliku olemisega.  Vana-aasta õhtul tasub muusikat hakata laskma koerale mitu tundi enne ilutulestikku. Jätka selle mängimist ka paari tundi pärast stressiolukorra lõppemist. Muusika ei pea olema vali, et koerale mõjuda.

 

Looduslikud rahustid aitavad koeral rahuneda  

Vajadusel saab koerale anda ka vastavaid rahustavaid preparaate, mida saab osta nii lemmikloomakauplustest kui ka apteegist. Näiteks Koertekeskuses müüdav No Stress pasta. Lemmikloomapoodides ja ka Koertekeskuses müüdavad rahustavad vahendid on tehtud looduslike ravimtaimede põhjal ja ei ole veterinaarsed ravimid! Nende puhul loe kindlasti juhendit, millal ja kuidas täpselt neid kasutada. Olemas on ka spreisid, mida pihustatakse kas koera rinnale või ruumi kus koer viibib, nt Koertekeskuses müüdav Pet Remedy.

Kui sa tead, et looduslikud vahendid su koera pauguhirmust üle saamisel ei aita, siis pea kindlasti nõu oma veterinaariga. 

 

Pauguhirmu saab koolitusega vähendada

Paugukartust saab välja koolitada ja selle tekkimist koolitusega ka ennetada. Selline koolitus on siiski pikk protsess ja hetkel sellest sa sellest abi ei saa. Kuna paugukartus on süvenev protsess, siis tasub sul konsulteerida mõne suure kogemusega koerakoolitajaga, et järgmine vana-aasta õhtu, s.t 2019/2020. aastavahetuse ilutulestik oleks sinu ja su koera jaoks vähem probleemne.

Milliseid vahendeid oma koera kaitsmiseks ilutulestiku ajal kasutada otsustad sina ise. Sina tunned oma koera paremini kui meie. Peamine, arvesta oma koeraga. Sina saad tema elu sel stressirohkel ajal kergemaks teha!

 

Agle Oissar,

Merike Kungla